منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تنها کارت گرافیک هیبریدی اینتل Larrabee به قیمت 5000 دلار فروخته شد!

تنها کارت گرافیک هیبریدی اینتل Larrabee به قیمت 5000 دلار فروخته شد!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
کارت گرافیک هیبریدی اینتل Larrabee

نکته جالب این است که نمونه اولیه کارت گرافیک Larrabee اینتل که حاصل تلاش ناموفق این شرکت برای ساخت CPU و GPU هیبریدی و تنها نمونه اولیه در جهان است، اخیرا به قیمت 5234 دلار فروخته شد.

گفته می شود این کارت گرافیک کار می کند و کار می کند. این عبارت با یک اسکرین شات که صفحه بوت BIOS را نشان می دهد تایید می شود. اما فروشنده اظهار داشت که راننده ای برای او وجود ندارد. تصویر دیگری که این محصول منتشر کرده است نشان می دهد که این کارت گرافیک در واقع نمونه مهندسی اینتل است و برای مصارف داخلی این شرکت ساخته شده است.

کارت گرافیک هیبریدی اینتل Larrabee

بنابراین با توجه به اینکه این کارت تنها پردازنده گرافیکی Larrabee در جهان است، قیمت بالای آن موجه بوده و حتی جای تعجب دارد که چرا فروشنده قیمت بالاتری برای آن در نظر نگرفته است. در توضیحات محصول آمده است: «اگر شما یک مجموعه دار حرفه ای هستید، احتمالا این تنها شانس شما برای دریافت این اثر تاریخی خواهد بود. هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد. اما در هر صورت، طبق عکس ها، محصول بسیار واقعی به نظر می رسد و بدیهی است که کلاهبرداری نیست.

کارت گرافیک هیبریدی اینتل Larrabee

نام Larrabee برای اولین بار در سال 2008 در زبان ها ظاهر شد. این نام در واقع یک نام رمز برای یک CPU چند منظوره نصب شده بر روی یک GPU بود. این سخت افزار علاوه بر پردازش گرافیکی قادر است کارهایی را که معمولاً توسط پردازنده انجام می شود را به نحو احسن انجام دهد.

کارت گرافیک هیبریدی اینتل Larrabee

با طراحی Larrabee، اینتل اساساً می خواست قطعه ای ایجاد کند که ویژگی هایی فراتر از پردازش گرافیکی ساده در بازی های ویدیویی ارائه دهد. با در نظر گرفتن این موضوع، Larrabee قادر به انجام کارهایی مانند ردیابی پرتو فوری و نقشه‌برداری سایه بود، کاری که پردازنده‌های گرافیکی معمولی در آن زمان قادر به انجام آن نبودند.

کارت گرافیک هیبریدی اینتل Larrabee

Larrabee از 32 هسته چند هسته ای چهار هسته ای، یک پردازنده برداری 512 بیتی و گذرگاه حافظه 1024 بیتی (512 بیتی دو طرفه) مورد نیاز برای اتصال به حافظه سیستم استفاده می کند. بسته به معماری آن، این کارت گرافیک هیبریدی حتی می تواند به طور مستقل با سیستم عامل کار کند. با این حال، عملکرد گرافیکی آن هرگز نمی تواند از آنچه کارت های دیگر ارائه می دهند فراتر رود. همه این ویژگی ها در نهایت باعث شد اینتل در سال 2009 Larrabee را به عنوان یک کارت گرافیک مستقل لغو کند.

کارت گرافیک هیبریدی اینتل Larrabee

تام فورسایت، طراح ارشد Larrabee، می گوید مردم همیشه از او در مورد این کارت گرافیک هیبریدی و دلیل خرابی آن می پرسند، اما واقعیت این است که Larrabee نه تنها شکست نخورد، بلکه یک موفقیت بزرگ نیز بود! به گفته وی، معماری چند پردازنده ای Intel MIC که در سال 2010 معرفی شد و بر اساس آن تراشه های Xeon Phi x86 توسعه یافتند، بخشی از فناوری های مورد استفاده در Larrabee است.

کارت گرافیک بعدی اینتل که سروصدا به پا می کند Arc Alchemist است که قرار است در سال 2022 عرضه شود. اینتل امید زیادی به کارت های گرافیک آینده خود دارد و در تلاش است تا سالانه میلیون ها پردازنده گرافیکی سری Arc را در اختیار گیمرهای رایانه شخصی قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.