منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • سامسونگ در تولید تراشه های 3 نانومتری از TSMC پیشی گرفت

سامسونگ در تولید تراشه های 3 نانومتری از TSMC پیشی گرفت

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تولید تراشه 3 نانومتری سامسونگ

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، شرکت کره ای سامسونگ تولید تراشه های 3 نانومتری خود را آغاز کرده است و بدین وسیله رقیب جدی خود TSMC را در راه اندازی فرآیند تولید کارآمدتر و بهینه تر شکست داده است. انتظار نمی رود خط تولید 3 نانومتری TSMC تا نیمه دوم سال 2022 عملیاتی شود.

سامسونگ می گوید فرآیند تولید جدید این شرکت 45 درصد کارآمدتر از فرآیند 5 نانومتری قبلی است و با وجود کاهش 16 درصدی در مساحت تراشه، عملکرد را می توان تا 23 درصد افزایش داد. در آینده، غول فناوری کره ای امیدوار است مصرف انرژی و اندازه تراشه های خود را در نسل دوم فرآیند 3 نانومتری خود به ترتیب 50 و 35 درصد کاهش دهد و عملکرد آنها را 30 درصد افزایش دهد.

این دستاورد را می توان نقطه عطفی در تلاش های سامسونگ برای رقابت با TSMC دانست. در سال‌های اخیر، TSMC برنده اکثر قراردادهای تولید تراشه بوده و همچنین سازنده تراشه‌های اپل برای آیفون، آی‌پد، مک بوک و مک است. البته بلومبرگ در گزارش خود اذعان کرده است که تا زمانی که سامسونگ کارایی فرآیند جدید 3 نانومتری خود را به سازندگان ثابت نکند، بعید است که سهم بازار را از TSMC بگیرد.

تولید تراشه 3 نانومتری سامسونگ

سامسونگ می گوید در ابتدا از فرآیند 3 نانومتری خود برای طراحی تراشه های با کارایی بالا با قدرت محاسباتی کم استفاده می کند، اما قصد دارد در نهایت از این فرآیند جدید برای ساخت پردازنده های موبایل استفاده کند.

بلومبرگ اشاره می کند که تراشه های 3 نانومتری سامسونگ در حال حاضر در کره جنوبی تولید می شوند. تولید این قطعات ابتدا در تاسیسات Hwaseong انجام می شود و به کارخانه های Pyeongtaek گسترش می یابد. کارخانه تولید تراشه این شرکت در تگزاس که گفته می شود توانایی تولید تراشه های 3 نانومتری را دارد، تا سال 2024 تولید انبوه را آغاز نخواهد کرد.

در نتیجه بحران جهانی کمبود تراشه در سال های اخیر، محل تولید تراشه بسیار مهم شده است و ایالات متحده، اروپا و چین در رقابت شدید با یکدیگر برای تشویق تولیدکنندگان به تولید تراشه های بیشتر در قلمرو خود هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.