منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مایکروسافت و AMD با انویدیا متحد می شوند!

مایکروسافت و AMD با انویدیا متحد می شوند!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مایکروسافت و AMD

طبق گزارش ها، مایکروسافت همکاری نزدیک با AMD را برای توسعه پردازنده های مبتنی بر هوش مصنوعی آغاز کرده است. این مشارکت بخشی از استراتژی غول مستقر در ردموند برای پاسخگویی به تقاضا برای تراشه‌های هوش مصنوعی و ارائه جایگزین‌هایی برای تراشه‌های گرافیکی Nvidia است که در حال حاضر بر بازار تسلط دارند. این دو شرکت در حال حاضر مشغول توسعه یک پردازنده هوش مصنوعی با نام رمز “آتنا” هستند که مایکروسافت مسئولیت توسعه آن را بر عهده دارد و AMD نیز پشتیبانی مالی را انجام می دهد.

ایجاد یک بخش اختصاصی تولید تراشه با 1000 کارمند در مایکروسافت

مایکروسافت در حال حاضر یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات رایانش ابری در جهان است و اخیراً 10 میلیارد دلار در OpenAI (توسعه دهنده هوش مصنوعی ChatGPT) سرمایه گذاری کرده است. این سرمایه گذاری منجر به افزایش تقاضا برای پردازنده های هوش مصنوعی شد و به همین دلیل فعالیت مایکروسافت در زمینه تولید تراشه به تدریج جدی تر و عمیق تر شد. بر این اساس، مایکروسافت یک بخش اختصاصی تولید تراشه با نزدیک به 1000 کارمند که این روزها روی پروژه آتنا کار می کنند و حدود 2 میلیارد دلار سرمایه ایجاد کرد.

پردازنده هوش مصنوعی

برای AMD که یکی از بازیگران اصلی در صنعت تولید تراشه است، هوش مصنوعی یکی از اولویت های اصلی است. لیزا سو، مدیرعامل AMD در این رابطه گفت:

ما از فرصتی که در هوش مصنوعی داریم بسیار هیجان زده هستیم و این بالاترین اولویت استراتژیک ما است. ما در حال حاضر در روزهای اولیه عصر محاسبات هوش مصنوعی هستیم.

سو همچنین معتقد است که AMD این روزها فرصت خوبی برای ساخت تراشه های سفارشی برای بزرگترین مشتریان خود برای استفاده در مراکز داده هوش مصنوعی دارد.

اگرچه رقابت با انویدیا و ارائه جایگزینی برای تراشه های این شرکت کاری چالش برانگیز است، اما مایکروسافت پروژه آتنا را در اولویت قرار داده است و این پروژه شامل توسعه تراشه گرافیکی برای آموزش و استنباط مدل های هوش مصنوعی است. این تراشه در حال حاضر در حال آزمایش داخلی است و ممکن است در سال های آینده به طور گسترده در دسترس قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.