منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • PCI Express 7.0 معرفی شد. دو برابر سرعت در مقایسه با PCIe 6.0

PCI Express 7.0 معرفی شد. دو برابر سرعت در مقایسه با PCIe 6.0

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
PCI Express 7.0 معرفی شد

انجمن PCI-SIG که وظیفه تعریف متغیرهای استاندارد بسیار محبوب PCI Express را بر عهده دارد، در آخرین اقدام خود در جریان کنفرانس توسعه دهندگان PCI-SIG 2022، مشخصات فنی نسل هفتم این پورت محبوب را ارائه کرد. PCI Express 7.0 یا PCIe کوتاه 7.0 دو برابر سریعتر از PCI Express 6.0 و روی کاغذ چهار برابر سریعتر از PCI Express 5.0 است.

انتظار می‌رود استاندارد جدید PCI Express 7.0 در سال 2025 در دسترس شرکت‌های فناوری قرار گیرد، اما کاربران نهایی باید بیشتر منتظر بمانند تا بتوانند دستگاه‌هایی را که پشتیبانی می‌کنند خریداری کنند. البته صنعت فناوری به سرعت در حال پیشرفت است و با گذشت زمان فاصله بین معرفی مشخصات و در دسترس بودن آنها کمتر می شود.

اگرچه PCI Express 7.0 معرفی شده است، PCI Express 4.0 و حتی نسخه 3.0 هنوز در بسیاری از دستگاه ها دیده می شوند و بسیار محبوب هستند. استفاده از PCI Express 5.0 نیز در حال افزایش است، اما اگرچه مشخصات نهایی PCI Express 6.0 در سال جاری اعلام خواهد شد، اما مدتی طول می کشد تا دستگاه های جدید، کارت های گرافیک و SSD از استانداردهای جدید پشتیبانی کنند.

دستگاه های دارای PCI Express 6.0 و 7.0 سرعت بسیار بالاتری را نوید می دهند که می تواند برای بسیاری از برنامه های کاربردی در سیستم های کامپیوتری مدرن مفید باشد. انتقال سریعتر فایل ها، بارگذاری سریعتر مراحل و اشیا در بازی ها و کاهش زمان بارگذاری برنامه ها نتیجه افزایش سرعت پورت PCI Express در نسل های جدید آن خواهد بود.

PCI Express 7.0

برای درک بهتر سرعت بهبود پورت‌های جدید، خوب است بدانید که PCI Express 7.0 می‌تواند 32 گیگابیت بر ثانیه را از طریق یک اتصال دو طرفه انتقال دهد، که 16 برابر سریع‌تر از PCI Express 3.0 است که می‌تواند اتصال دو طرفه را ارسال کند. پیشنهاد. سرعت نسخه هفتم در مقایسه با PCI Express 4.0 8 برابر و در مورد PCI Express 5.0 4 برابر بیشتر است.

اگرچه PCI Express 7.0 معرفی شده است و مطمئناً در دسترس خواهد بود، اما سال ها طول می کشد تا در بازار کاربران نهایی در دسترس قرار گیرد.

انجمن PCI-SIG اهداف زیر را برای استاندارد جدید PCIe 7.0 دارد:

  • ارائه بیت ریت 128 گیگاهرتز (GT/s) و حداکثر 512 گیگابیت بر ثانیه در دو جهت از طریق پیکربندی x16
  • استفاده از سیگنالینگ PAM4 (مدولاسیون دامنه پالس با 4 سطح مختلف)
  • روی کانال و پارامترهای دسترسی تمرکز کنید
  • روند کاهش تاخیرها و افزایش قابلیت اطمینان را ادامه دهید
  • بهبود بهره وری انرژی
  • سازگاری با تمام نسل های قبلی فناوری PCIe را حفظ کنید
برنامه شتاب PCI Express
جامعه PCI-SIG قصد دارد سرعت PCI Express را هر سه سال یکبار دو برابر کند و اکنون جلوتر از برنامه است!

سیگنالینگ PAM4 برای اولین بار در استاندارد PCI Express 6.0 معرفی شد و PCIe 7.0 نیز از آن استفاده خواهد کرد. انطباق با نسل های قبلی هنوز مورد توجه است و یکی از نقاط کانونی اصلی بهبود تاخیر و بهره وری انرژی است.

جامعه PCI-SIG در حال حاضر جلوتر از برنامه ریزی شده است تا PCI Express را هر سه سال یکبار دوبرابر کند. با ادامه این روند، بعید نیست که PCI Express 8.0 دوباره سرعت را دو برابر کند و در پیکربندی x16 به حداکثر 1024 گیگابیت بر ثانیه برساند.

نکته: اگر می خواهید بررسی کنید که کدام نسل از PCI Express کامپیوتر ویندوز شما را پشتیبانی می کند، برنامه رایگان CPU-Z را دانلود و اجرا کنید و سپس مشخصات قسمت Bus را بررسی کنید.

بررسی PCI Express

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما برای عموم منتشر نخواهد شد.